VETO MAGAZINE

Veto Magazine ir neatkarīgs kultūras izdevums. Žurnāla pamattēmas ir mūzika, mode un māksla. Pieejams preses tirdzniecības vietās par 2.12 €

“Zuga zuug zuh-zuh-zuh” – sirsnīgie igauņi aicina rotaļāties

zuug-02-oh

Šonedēļ Valmierā, teātra festivālā NoMadI  viesosies viena no pazīstamākajām, atraktīvākajām un arī sirsnīgākajām Igaunijas laikmetīgās dejas kompānijām – “United dancers of Zuga”! Šoreiz viņi sarūpējuši izrādi mazajiem skatītājiem – aizkustinoši jautru rotaļu, kurā iesaistīties aicināts ikviens klātesošais. Izrāde “Zuga zuug zuh-zuh-zuh” saņēmusi Igaunijas teātra balvu kā labākā bērnu izrāde un ieguvusi arī Igaunijas Neatkarīgās Dejas balvu. Īsi pirms ciemošanās Latvijā festivāls NoMadI aicināja ZUGAs igauņu dalībniekus uz sarunu.

— Latvieša ausīm ZUGA izklausās mazliet afrikāniski. Kā radās kompānijas nosaukums?

Vārds ZUGA neko nenozīmē. 1999. gadā mums, bariņam ļaužu, vajadzēja vārdu, lai prezentētu savu darbu, un mums prātā ienāca tāds vārds – ZUGA. Mums patika, kā tas skan un, lai pajokotu, pievienojām vēl “United dancers of …” (tulkojumā – apvienotie dejotāji no …) – it kā mūsu būtu tik daudz. Laika gaitā izrādījās, ka tas ir bijis patiešām labs nosaukums, jo esam sadarbojušies ar daudz dažādiem ļaudīm. Sākotnēji bijām tikai trīs un nolēmām, ka “United dancers of Zuga” var būt ikviens, kurš strādā ar mums.

— Kādas ir jūsu labākās bērnības par laiku, ko pavadījāt kopā ar citiem bērniem?

Tīna: Manas pirmās atmiņas saistītas ar dzīvi laukos kopā ar vecmāmiņu, mums patika kopā rakstīt mazus dzejolīšus. Ar citiem bērniem spēlējām dažādas spēles – Tallinā, padomju laika blokmāju rajonā, tā sauktajā “magala” (guļamrajonā). Piemēram, izlūkus uz piecstāvu vai deviņstāvu māju jumtiem.

Trīna:  Mēs bijām paprāvs bērnu bariņš. Rotaļājoties vienmēr atgadījās vis kaut kas smieklīgs. Vienreiz mēs arestējām vienu meiteni un iespundējām viņu vistu aplokā, bet pēc spēles, protams, aizmirsām par viņu. Beigu beigās viņu atrada un izlaida ārā vecmāmiņa.

Kerta: Mums bija savs klubiņš, ko saucām par “Barbieke”, uztaisījām kafejnīcu un bērnudārzu (mazākajiem brāļiem un māsām), iestudējām arī izrādes un dejas.

Helēna: No bērnības vislabāk atceros iešanu pārgājienos – vispirms kopā ar vectēvu, bet pēc tam ar savu draugu. Mums ļoti patika iet ilgi, ilgi un palikt pa nakti teltī.

— Skatīties jūsu izrādes vienmēr ir ļoti aizkustinoši, īpaši, kad redz, kā bērni no sirds iesaistās. Spēle arī ZUGAs pieaugušo izrādēs ir viens no būtiskiem elementiem. Kāpēc, jūsuprāt, spēle cilvēkam ir tik svarīga?

Saglabāt rotaļību jeb neaizmirst, ka ir iespēja spēlēties un nebūt par daudz nopietnam ir ārkārtīgi svarīgi. Tikai to nav tik viegli atcerēties. Arī pieaugušie caur spēli var iemācīties jaunas lietas, spēlējoties cilvēks var atvērties un tādējādi analizēt sevi.

Bērniem rotaļas ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Kad viņi redz spēli, viņiem šķiet dabiski tai pievienoties.

— Izrāde, ko rādīsit Valmierā, ir ļoti maziem bērniem – 2 un 3 gadus veciem. Tradicionāli tas ir vecums, kad bērni netiek īpaši gaidīti teātrī – viņiem ir grūti nosēdēt, ievērot noteikumus, būt klusiem kā pelītēm utt. Vai pirms “Zuga zuug zuh-zuh-zuh” iestudēšanas pētījāt bērnu uzvedību?

Kad radījām “Zuga zuug zuh-zuh-zuh”, mums visām bija bērni tieši tādā vecumā. Lielā mērā esam radījušas izrādi kopā ar saviem bērniem, ne tikai mēģinājumu telpās, bet arī pavadot laiku mājās un tur uzkrāto pieredzi iekļaujot izrādē. Bija svarīgi censties domāt un rīkoties (arī fiziski) tā, kā to dara mazi bērni, bet vienlaikus arī neaizmirst, ka rotaļājamies. Izrāde ir laba tikai tad, kad arī mums pašām ir jautri, ne tikai bērniem. Līdzsvars rodas, ja spēlējamies pašas, bet arī ļaujam iesaistīties citiem, kad viņi ir tam gatavi.

— Esat diezgan daudz ceļojuši gan ar pieaugušo, gan bērnu izrādēm. Kāda ir jūsu pieredze, uzstājoties ārzemēs maziem un lieliem skatītājiem?

Galvenā atšķirība ir valoda. Pieaugušajiem lielākoties spēlējām angliski. Bet mazi bērni parasti runā tikai dzimtajā valodā. Tāpēc pirms braukšanas uz Latviju, piemēram, esam iemācījušies dažādus latviešu vārdus, lai, cerams, labāk varētu saprasties. Nīderlandē un Vācijā bijām iemācījušies dažus izteicienus viņu valodās.

Bet citādi lielas atšķirības nav. Ja nu vienīgi pieaugušajiem vairāk nekā bērniem mēdz būt dažādi gatavi, katrai kultūrai raksturīgi priekšstati. Dažkārt ar bērniem ir vieglāk nodibināt sirsnīgas attiecības, arī tālab, ka izrādes laikā esam rotaļu biedri.

— ZUGA radās 1999. gadā un nu ir sasniegusi dumpīgā pusaudža vecumu. Vai esat novērojuši, kāds ir pusaudžu priekšstats par laikmetīgo teātri, deju?

Galvenokārt, tieši pusaudži ir tā publika, kas dejā vēlas saskatīt ko vairāk par skaistu kustību kombināciju. Viņi grib atrast dziļāku jēgu. Arī daudzi jaunie mākslinieki ir ar pavisam atšķirīgu kultūras, mūzikas un kustības izpratni, viņi grib eksperimentēt un savieno dažādus elementus – tehniku, vizuālo materiālu, kustību, komentārus par mākslu vai sabiedrību utt.

— Vai jūs varētu iemācīt kādu Igaunijā iemīļotu bērnu rotaļu?

Joprojām populāras un daudz dažādās versijās sastopamas ir ķeršanas spēles – sunīši. Tāpat arī paslēpes. Jums taču noteikti arī, vai ne?

“Zuga zuug zuh-zu-zuh”  ir izrāde, kurā kājas iet, skrien, lec un krīt.  Rokas plaukšķina, plivinās un ķer. Galvas griežas un klanās. Acis mirkšķinās un dejo. Izrāde bez krēsliem. Izrāde, kurā visi sēž uz grīdas. Tie, kas vēlas tikai skatīties – skatās, bet tie, kas vēlas līdzdarboties – spēlējas un spēlē kopā ar aktieriem.

Teksts: Elīna Cire

Foto galerija no izrādes:

Izrāde skatāma 9.augustā plkst. 13:00 Dīvaliņa pļavās.

Biļetes var iegādāties Biļešu Paradīzes kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv

Biļetes cena LVL3 (atsevišķa biļete jāiegādājas bērniem no 2 gadu vecuma)

Plašāk par kompāniju: www.zuga.ee

Plašāk par izrādi festivāla mājas lapā www.nomadi.lv

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on augusts 6, 2013 by in Festivāls, izrāde.

Navigācija

Instagram

There was an error retrieving images from Instagram. An attempt will be remade in a few minutes.

Twitter

%d bloggers like this: