VETO MAGAZINE

Veto Magazine ir neatkarīgs kultūras izdevums. Žurnāla pamattēmas ir mūzika, mode un māksla. Pieejams preses tirdzniecības vietās par 2.12 €

„Baltā nakts” nāk

 

Par spīti mūsu ģeogrāfiskajam novietojumam, kas neparedz tādu dabas parādību kā balto nakti, tā Rīgā mūsdienu urbānās kultūras foruma veidolā tiek rīkota cilvēku rokām – nu jau desmito gadu pēc kārtas. Šogad „Baltā nakts 2015”, kas plānota naktī no 5. uz 6. septembri, veltīta gaismas tēmai un, kā ierasts, aicinās pilsētniekus un Rīgas viesus izjust radoša nomoda stāvokli, kas maina iesīkstējušus priekšstatus par apkārtējo vidi un kultūras dzīvi tajā. Foruma laikā plānoti ap četrdesmit dažādu žanru bezmaksas kultūras un mākslas pasākumi, tostarp, kino, dažādas performances, izstādes, mūzika, dzejas lasījumi un starpdisciplināri projekti. Lai neapmulstu „Baltās nakts” klejotāju un bagātīgā pasākumu klāsta jūklī, piedāvājam, mūsuprāt, četrpadsmit aizraujošāko pieturvietu izlasi.

– Laikmetīgās mākslas festivāls “Survival k(n)it 7” „Baltajā naktī” kādreizējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenajā ēkā, Krišjāņa Barona ielā 14 ne tikai nakts, bet arī dienas pārgājniekiem piedāvās laikmetīgās mākslas programmu, kurā iekļauti kā koncerti un dažādas performances, tā radošās darbnīcas un videoinstalācijas. Visas aktivitātes par un ap to, kā ikdienišķu darbību un “mazo lietu” potenciāls spēj ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus. Tur iespēja būs ne tikai ievingrināt roku 10 m gara galdauta izšūšanā, bet arī nodoties meditācijai, baudīt igauņu eksperimentālās mūzikas pārstāvja Erika Alalogas priekšnesumu un daudz ko citu. Ciemiņus festivāls gaidīs veselas trīspadsmit stundas jau no 12.00 dienā līdz 1.00 naktī.

– Turpat netālu, grāmatu veikalā „NicePlace Mansards” intuitīvu ceļojumu radio viļņos un dzejā tikmēr piedāvās Latvijas krievu literātu un multimediju mākslinieku apvienība “Orbīta” ar savu dzejas performanci “Slow Show FM”. Tur tiks radīta sava veida dzejas radiostacija ar piesātinātu ēteru, kurā tādu dzejnieku kā Artūra Puntes, Sergeja Timofejeva un citu balsis pavadīs dzīvais klavierkoncerts, iepriekš sagatavoti ambienti ieraksti un spontāni komerciālo radio staciju iestarpinājumi. Rezultātā performancē izveidosies atmosfēra, kas klausītājam palīdzēs iedziļināties dzejas tekstos. Notikuma sākums – 20.00.

– Ar filmu fragmentu kolāžu, kura parāda Rīgu 20. un 21. gadsimtā no dažādu paaudžu spēlfilmu veidotāju skatpunkta, „Balto nakti” iekustinās Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs ar projektu “Kino uz sienas”. Tā laikā kinoteātrī „Splendid Palace”, Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā un Rīgas Kino muzejā tiks izrādīti filmu fragmenti, kas atklās Rīgas arhitektūras burvību no 1913. līdz 2014. gadam. Fragmentu izlases tiks izrādītas ģeogrāfiski tuvu to uzņemšanas vietām. Turklāt, projekta nosaukums nav izvēlēts veltīgi, jo tas norāda uz filmu izrādīšanas veidu – trijās no četrām projekta norises vietām filmas tiks projicētas pilsētvidē uz ēku sienām. Pasākuma plānu, izrāžu laikus un atrašanās vietas meklē šeit.

– Savukārt, lai atmiņā atsauktu laikus, kad brāļi Limjēri tapa par kino tētiem,1895. gadā radot kinematogrāfu, Francijas institūts Latvijā piedāvās noskatīties pirmo kinofilmu fragmentus vizuālo un skaņu efektu pavadījumā, kā arī apmeklēt redzes inerces, gaismas glezniecības un trīsdimensionālās uztveres radošās meistardarbnīcas. Aktivitātes institūtā no plkst. 17.00 līdz 12.00.

– Gastrovizuāls eksperiments vinila plašu mūzikas un gaismas staru pavadījumā notiks arī kultūrbārā „Vieta”. Tur pavāra Žaņa Raivo Behmaņa virsvadībā notiks ēdiena gatavošanas performance, kuras laikā, pielietojot dažādus specefektus, produkti mainīs krāsu, faktūru, tekstūru. Vakara gaitā norisināsies trīs pavāru meistarklases, kuru noslēgumā skatītāji arī varēs nobaudīt radītos ēdienus. Meistardarbnīcu sākums 21.00, 22.00 un 23.00. Pie DJ pults – Rihards Bražinskis.

– Nepacietīgākajiem teātrmīļiem būs iespēja mazliet ielūkoties šī gada Jaunā teātra festivāla “HomoNovus” repertuārā. Bijušajā tekstilfabrikā “Boļševička” no plkst. 15.00 līdz 23.00 apmeklētāji varēs baudīt trīs festivāla programmā iekļautos darbus – 20 minūšu garo Drīsa Verhofena pilsētvides instalāciju “Ardievu!”, video instalāciju “Homo Desperatus” un Borisa Šarmaca un Cēzara Vaizī filmu “Pacelšanās”. Sīkāks priekšnesumu apraksts šeit.

– Daugavas otrā pusē notiks pārdaugavas senākā ciemata svētki “Zundas sādža”. Tiks stāstīta Zundas ciema vēsture, būs radošās dabnīcas bērniem un koncertizrādes pieaugušajiem, bet par muzikāliem priekiem gādās Elizabete Balčus, grupa Das Sonntags Legion, kā arī viens pavisam interesants projekts – grupu Soundarcade un Tesa dalībnieki atskaņos kokļu mūziku uz ģitārām.

– Tikmēr kādā citā pilsētas galā gan savus, gan citu noslēpumus atklāt aicinās “Dirty Deal Teatro” Spīķeros. Performancē „Noslēpumi nāk gaismā” apmeklētāji varēs paviesoties vietās, kur nakts aizsegā nepazīstami cilvēki mēdz dalīties ar saviem noslēpumu stāstiem, piemēram, taksometrā vai pie bāra letes. Tur tev būs iespēja ielūkoties ne tikai anonīmās dienasgrāmatās, bet arī pašam uzticēt savu noslēpumu svešiniekam, kā arī komunicēt ar aktieriem, kuri atklās arī savus stāstus. Performances autores – Marta Elīna Martinsone un Inga Gaile, par scenogrāfiju parūpēsies Ivars Veinbergs, bet par skaņu – Māris Butlers. Performance ilgs no 19.00 līdz 1.00 naktī.

– Pēc tam meklēt savu iekšējo mākslinieku varēsi Latvijas Mākslinieku savienības ēkas 4. stāvā gleznotāja Anša Butnora vadībā. Savukārt, ja ar to ir par maz, LMS 3. stāvā dodies atklāt grafikas dažādo tehniku noslēpumus “Grafikas kameras” darbnīcā. Paralēli tam ēkas muzejā un galerijā aplūkojama būs arī iespaidīgā Latvijas 20. gs. 2. puses mākslas kolekcija. Mākslas prieku ceļojums ilgs no 18.00 līdz 12.00.

– Dizaina un kino mīļiem iesakām tikties vienkopus dizaina kafejnīcā „Mākonis”, kur „Baltā nakts” gaišāka taps ne tikai ar interesantu gaismu un projekciju palīdzību, bet arī ar bagātīgu dizaina filmu seansu. Tajā iekļauti vairāk nekā divdesmit pašmāju un ārzemju autoru audiovizuālie stāsti. Seansi ilgs no 20.00 līdz 1.00 naktī.

– Tomēr, ja acis īpaši tīko pēc laikmetīgās mākslas baudīšanas, iesakām savā vakara plānā ar treknu marķieri atzīmēt Rīgas Mākslas telpu. Tajā lūkojama svaigi atklātā piecdesmit sešu dažādu franču laikmetīgo mākslinieku veidotā izstāde „Le Cambrioleur” jeb „Kramplauzis”. Tā būs līdz šim lielākā šāda veida izstāde Latvijā un ietvers septiņdesmit astoņus darbus, kas tapuši laika posmā no 1998. gada līdz mūsdienām. To lūkoties uz izstāžu zāli dodies no 18.00 līdz 3.00 rītā. Tomēr, ja nepagūsti to apmeklēt „Baltajā naktī”, iegaumē, ka izstāde būs atvērta līdz 20. novembrim.

– Savukārt nepieradinātās mūzikas biedrība “Skaņu mežs” kārtējo gadu ar tāda paša nosaukuma novatoriskās mūzikas festivālu risināsies Anglikāņu baznīcā un piedāvās laikmetīgā avangarda koncertvakaru “Minimālisms gaismā un skaņā” – tas būs sastādīts no minimālisma kino, kā arī minimālisma mūzikas elementiem visdažādākajās to izpausmēs. Meklēt mieru dodies turp no 21.00 līdz 3.00 rītā.

– Mākslas instalāciju faniem savā maršrutā iesakām atzīmēt arī mākslinieka Ginta Gabrāna personālizstādi „Sešas galvas”. Tā tikai uz deviņām stundām būs apskatāma izstāžu zālē „Arsenāls” īpaši „Baltās nakts” laikā. Izstādē būs aplūkojamas polietilēna skulptūras, kurām izveidoti arī 3D modeļu video. Tie veidoti ar rentgenstaru datortomogrāfiju un spēs parādīt skulptūru formas arī no iekšpuses. Tam visam pa virsu – gaismas instalācija, kas no šīm pašām skulptūrām, it kā daļēji kontrolētā haosā radītām formām, veidos ēnas, kas skatītājā jau spēs radīt vēl citādākas asociācijas. Mākslas darba uzdevums – izjautāt cilvēka uztveri, kas saistīta ar dažādu realitātes modeļu vienlaicīgu pārklāšanos un to iespējamajām transformācijām vai nobīdēm. Instalācija apskatāma no plkst. 18.00 līdz 3.00 rītā.

– Kā lielisks noslēdzošais „Baltās nakts” pasākums un viena no ilgstošākajiem foruma aktivitātēm risināsies līdz pat 4.00 rītā klubā “Nabaklab”. Tur plānots vēl nebijis dīdžeju un vīdžeju apvienības „Videoritmi” audiovizuālais priekšnesums visas nakts garumā. Ķert vēl bārā nekad neredzētās vizualizācijas un atklāt to interesantos tehniskos risinājumus dodies turp no 22.00.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Informācija

This entry was posted on Septembris 2, 2015 by in Veto Magazine.

Navigācija

%d bloggers like this: